Blog

Starostlivo vyberajte čo pustíte do svojho šatníka!

Inšpirácia

Základný šatník každej ženy

Základný šatník

Do základnej výbavy šatníka patria kúsky, ktoré sa vyznačujú kvalitou materiálu i spracovania, dobrým strihom, nekonfliktnými a ľahko kombinovateľnými farbami, jednoduchými líniami a nadčasovým dizajnom.

Sú to kúsky, ktoré vás neomrzia, na ktoré sa vždy môžete spoľahnúť a tiež oprieť o ne zvyšok šatníka.

Súčasťou tejto výbavy by mal byť dobrý vlnený kabát. Dbajte o kvalitu materiálu a strih si vyberajte skôr klasický. Pokojne môže byť s opaskom, farba čierna, tmavomodrá, sivá či béžová.

Rovnako tak by ste mali mať v skrini jedno dobre strihané sako v tmavej farbe. Dá sa nosiť nie len s košeľou, ale i s obyčajnými tričkami či vlneným svetrom.

Malé čierne – jednoznačne! Je to možno všade omieľané, ale je to tak! Malé čierne vás zachránia v prípade akejkoľvek viac či menej formálnej udalosti. Je to zaručený spôsob ako vyzerať elegantne a chic.

Biela košeľa je bez debaty základ. Ideálne ak si zaobstaráte kvalitnú pánsku z prírodných materiálov. Dá sa nosiť na milión spôsobov a svedčí každému.

Klasické čierne nohavice a dobre padnúce džíny nevynechajte. Akýkoľvek vrchný kúsok nájdete v skrini, bez problémov s nimi skombinujete. 

Sukňa by nemala chýbať žiadnej žene. Je to elegantný kúsok, v ktorom sa budete cítiť krásne a žensky. Strih a farbu vyberajte podľa typu postavy.

Ďalšími kúskami, ktoré dopĺňajú základný šatník sú kašmírový sveter a kvalitné bavlnené tričká vo farbách biela, smotanová, béžová, sivá, tmavomodrá a čierna. 

Rovnako dôležité sú tiež univerzálne doplnky. Z topánok by to mali byť biele kožené tenisky a čierne či nude lodičky. Doplnila by som možno ešte klasické kožené čižmy.

V základe postačia dve kabelky. Stredne veľká čierna kabelka na deň a listovka na večer👍

Udržateľnosť v móde a kapsulový šatník

Téme udržateľnosti sa venuje momentálne čoraz viac módnych značiek, odborníkov, influencerov aj široká verejnosť. Čo to vlastne znamená? 

Udržateľnosť tzv. sustainable fashion vznikla v 70. rokoch ako reakcia na zvyšujúci sa rast populácie, spotreby a tým pádom prirodzene aj produkcie. Cieľom udržateľnosti je vytvoriť produkt, resp. odev s ohľadom na životné prostredie tak, aby nezasiahol negatívne budúce generácie a zároveň neohrozil trh a spoločnosť.

Pre planétu by bolo určite najlepšie, keby sme sa všetci svorne vyhli konzumu, prestali nakupovať, orientovali sa výlučne na lokálne zdroje a nevytvárali žiaden odpad. Avšak zo sociálno-ekonomického hľadiska je to nereálne. Úplne bojkotovať módny priemysel tiež nie je riešenie. 

Dôležité je nakupovať rozumne! Môžeme podporiť lokálnu tvorbu, môžeme čítať etikety o zložení a kvalite jednotlivých materiálov, hľadať certifikovaných výrobcov a zaobstarať si do šatníka najmä kúsky, ktoré sú kvalitné a nadčasové. Môžeme sa zaujímať o to, ktorá módna značka ako postupuje pri výrobe oblečenia a volať po väčšej transparentnosti. To všetko sa dá.

Kapsulové šatníky sú pre mňa na začiatok skvelým riešením. Učia nás pri nákupoch premýšľať o svojom šatníku v súvislostiach, fungujú na princípe viac kvality a menej kvantity a vôbec nevylučujú podporu lokálneho dizajnu, práve naopak. Pretože nadčasové kúsky v spojení s kvalitným spracovaním kvalitných materiálov sú práve pre kapsulové šatníky typické.

Vystavať kapsulu je možné aj z vecí, ktoré už doma máte. Je potrebné poctivo vytriediť šatník, vyselektovať nefunkčné kúsky, ktoré veľkostne nesedia alebo ich z nejakého dôvodu nenosíte. Niekedy sa to zaobíde bez akejkoľvek investície a niekedy je fajn doplniť zopár základných kúskov. Aj tie však môžu spĺňať tie najprísnejšie podmienky v rámci udržateľnosti. Chce to trocha času, tím kamarátok, alebo jednu expertku💪

Ďalšími možnosťami sú rôzne sekáče, alebo tzv. SWAP, kde si ľudia vymieňajú kúsky oblečenia medzi sebou. Tento typ obliekania nie každému vyhovuje, no niektorí ho doslova milujú a dokážu nájsť pre seba dokonalé veci. Fajn je napríklad taká upcyklácia a teda prešitie či redizajn staršieho oblečenia, avšak to si zväčša vyžaduje ako takú krajčírsku zručnosť. Pokiaľ triedite svoj šatník, dôležité je tiež ako s tým čo nechcete naložíte. Čo sa dá podarujte a čo nie, odneste ideálne na určené zberné miesta.

Článok

Udržateľnosť v móde a kapsulové šatníky

Úvodná konzultácia je nezáväzná

Kapsulové šatníky sú určené všetkým ženám. Či potrebujete zmenu, nemáte dostatok času, alebo jednoducho sa len chcete poradiť. Dôležité je urobiť prvý krok!